Tandem-beszélgetés Révkomáromban

Újabb városban mutattuk be a Holnap Könyvek egyik népszerű tavalyi kötetét, április 9-én a révkomáromi Selye János Egyetemen ismerhették meg az érdeklődők Magyari Sára Tandem című munkáját. A szerzőt dr. Simon Szabolcs egyetemi docens, a kötet egyik szerzőtársa kérdezte a kisebbségi létről, az asszimiláció mértékéről, az államnyelvhez való viszonyulásról, de főként az úton levésről, hiszen a révkomáromi egyetem magyar tanszékének oktatói közül is sokan ingáznak. A kisebbségi felsőfokú oktatásban, de talán általában véve a felsőfokú oktatásban gyakori, hogy a tanárok ingáznak, ami többszörös terhet ró rájuk ugyan, de a legtöbben mégis előnyként élik meg, hiszen nyitottabbá, terhelhetőbbé teszi az embert ez a létforma, és többnyire jobban megtanulják beosztani az idejüket is.

Simon Szabolcs több ízben hangsúlyozta a kötet szépségét: nemcsak a borító színét, illusztrációját, hanem a tartalmi könnyedségét, színességét is. Külön kiemelte, hogy a szerző igazi emancipált nő – a szó pozitív értelmében. Az, hogy eltérő műveltségi területekről szólít meg szerzőtársakat, figyelve a nemi megoszlás egyenlő arányára, ahogyan többszempontúan kezelik a könyv témáit, szabadságról és függetlenségről tanúskodik.

A bemutató során őszintén vallottak a beszélgetőtársak a szórványlét kihívásairól, ugyanakkor arról az erőtöbbletről is, amit a szórvány vagy általában a kisebbségi lét magával hoz. Hangsúlyozták, hogy nem érdemes csak a negatív hatásokra figyelni, hiszen a kisebbségi életérzés, működés lehetne többlet is, ha megtanuljuk az állam nyelvét, ha megismerjük a többség kultúráját is. Ehhez a témához kapcsolódtak a jelenlévők kérdései is. Többek között szóba került, vajon miért nem tanulják meg sokan az államnyelvet. A jelenséget ismerjük, érezzük a bőrünkön, de nem lehet csak az oktatási rendszer hiányosságaira kenni, főként akkor nem, amikor van lehetőségünk második nyelvként megtanulni például románul (a tanítási módszer közel áll az idegen nyelv tanításához), mégsem sajátítjuk el az ország nyelvét. Ilyenkor érdemes feltárni a lelki okokat is, illetve a környezetnek az államnyelvhez való viszonyulását.

Előkerült a különböző régiókban mozgó kutatók viszonyulása a területenként változó értékrendekhez is, néhol humorosan, néhol szomorúan került elő egy-egy élettörténet.

Összességében elmondható, hogy könnyed, őszinte beszélgetésnek volt apropója a Tandem komáromi bemutatója.

A kötet megvásárolható itt a holnap.ro oldalon is.

Megosztom:
Facebook