2024. október 17-én 18 órakor mutatták be Harsányi Zimra A téboly hétköznapjai című regényes memoárját. Az eseménynek a nagyváradi ortodox zsinagóga melletti földszinti terem adott otthont a holokauszt 80-dik évének megemlékezése alkalmából. Házigazdaként Szűcs László (az Újvárad folyóirat főszerkesztője) és Simon Judit (a Holnap Kulturális Egyesület elnöke) beszélgetett Sall Lászlóval (Göteborgban élő nagyváradi származású író, költő), a mű kiadásának kezdeményezőjével.
A beszélgetés Harsányi Zimra életére és életművére fókuszálódott, aki Sall László szavaival élve „Bukarest és Párizs számára egyáltalán nem ismeretlen, míg Nagyvárad számára inkább az”.
Sall László Canivále című filmjéhez (a nagyváradi holokausztról szóló megemlékezés) szeretne anyagot gyűjteni, ezért 2022. októberében Izraelbe, Beer Shevaba utazik. Egyik barátjánál lakva találkozik először Harsányi Zimra könyvével, ami rögtön felkelti az érdeklődését. Harsányi Zimra bár Désen született, Nagyváradon járt iskolába, ezért válik az Izraelben kutató Sall László számára még érdekesebbé.
Harsányi Zimra kamaszként került Auschwitzba és a haláltábor mindennapi eseményeinek szörnyűségeit írja le naplóformájú regényében. Zimra túléli a holokausztot, Franciaországba emigrál, ahol az „erdélyi Anne Frankkal” azonosulva Novák Annaként, majd Ana Novac néven kezdett publikálni.
A napló szövegét Harsányi Zimra többször is átdolgozta, az időbeli visszaemlékezéseket összefűzve, így alkotva meg azt a különleges szövegfolyamot, amely az idő- és térbeli változásokon átívelve mutatja be a szörnyűségeket. „Az én formám a napló. Mert egyszer ez is ‘történet lesz’.” Ezzel az eljárással sikerült olyan mélységet és komplexitást adnia művének, ami nemcsak kordokumentumként értékes, hanem maradandó művészi alkotássá állt össze.
A téboly hétköznapjai eredetileg a 60-as években jelent meg, a mostani megjelenés újrakiadás. Sall László kezdeményezésére adta ki ismét a nagyváradi Holnap Könyvek Kiadó Harsányi Zimra erdélyi színműíró lágernapló-regényét. Legfontosabb célja megismertetni a helybeli lakossággal, hogy hogyan élték meg az itteniek a holokauszt szörnyűségeit.
Erdély, de főként Nagyvárad nagyon keveset tud Harsányi Zimráról. Pont ezért Sall László egyik legfontosabb feladataként tűzte ki Zimra életének felkutatását, munkásságának értékeit megismertetni a magyar irodalom fogyasztóival és reméli, hogy a hallgatóságban is felkeltette a Zimra iránti érdeklődést, kíváncsiságot.
Olvassuk Harsányi Zimrát, hogy a téboly hétköznapjait ne nyeljék el a felejtés évtizedei!
Fila Gyöngyi